Dzień Bezpiecznego Internetu

-21-LOGO_BDI-SP1-2021

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku w 150 krajach. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci.

Nasza Szkoła, jak co roku,  włączyła się do inicjatywy DBI.  W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 9 lutego 2021 roku, ale obchody w naszej szkole  trwały przez cały luty. W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy działania mające na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów Internetu. Zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci są szczególnie ważne w przypadku nauki zdalnej.

We wszystkich klasach w ramach zajęć informatyki przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa, wizerunku online, aktywności uczniów na portalach społecznościach oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w sieci.

Młodsi uczniowie klas 1-3 mieli w szkole na zajęciach poznali zasady i dobre praktyki odpowiedzialnego surfowania po Internecie wraz z bohaterami filmów “Owce w sieci”. Uczniowie klas starszych uczestniczyli  w transmisji na żywo zajęć  “Bezpieczni w sieci”, zorganizowanych przez Centrum Sztuki w Oławie. W prelekcji brali czynny udział, zadając pytania i wyrażając swoje opinie.

 W podsumowaniu cyklu zajęć z DBI uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie online nt. wiedzy o bezpieczeństwie w sieci poprzez platformę learningapps oraz quizizz

Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Teraz stało się również formą nauki. Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie  pożytecznie i przede wszystkim bezpiecznie wykorzystali czas, który spędzają w Internecie.